Příspěvek Mgr. Dušana Dvořáka a MUDr. Iriny Hubeňákové na konferenci Cannafest v roce 2014 na You Tube , která byla dále citována na dalších vědeckých konferencích, např. v roce 2019 na brněnské konferenci Konopí a věda v přednášce prof. Lumíra Hanuše rovněž na You Tube
Anotace přednášky:
V České republice je každý rok kvůli cukrovce amputováno deset tisíc končetin (tzv. diabetická noha).
Ryze zdravotnické výdaje soukromých a veřejných rozpočtů jeden rok po amputaci (nevyčíslitelné je bolestné, sociální omezení či přímo vyloučení ze společnosti) jsou podle studie Diabetologického centra v Praze z roku 2003 téměř 20 000 euro první rok po amputaci.
Autoři chtějí poukázat na regenerační účinky látek v konopí, kterými lze amputacím zabránit, resp. zastavit metabolický rozvrat.
Současně chtějí autoři poukázat na negativní důsledky zákona konopí do lékáren č. 50/2013 Sb. , jehož výsledkem je nejen cenová nedostupnost, ale též nedostupnost možnosti vyrábět cílená léčiva.
Komentář: Téměř absolutní nedostupnost výroby cílených konopných léčiv (mastí, tinktur, čípků apod.) se od roku 2023 změnila prováděcími předpisy k novele č. 366/2021 Sb., cenová nedostupnost konopných léčiv byla od roku 2020 alespoň částečně odstraněna spoluúčastí pojišťoven, když 30 gramů ze 180 gramů konopí, které může lékař měsíčně předepsat, je z 90% hrazeno z pojištění, více konopí k proplacení z pojištění ale revizní lékaři obligatorně neschvalují a navrhují tradiční chemickou léčbu se sekundárními následky.
Příklad: první kelímek se 100 ml. masti koupíte s podporou pojišťovny za cca 500 Kč. Další kelímek však stojí téměř 5.000,- Kč